loading...

اخبار شهرستان آغاجاري

این وبلاگ اخبار شهرستان آغاجاری را منعکس می نماید

بازدید : 51
شنبه 16 آبان 1399 زمان : 11:37

دیدگاهها

رئیسی رئیس قوه‌ی قضائیه :

مهریه حقی بر جانب زوجه است که حتما باید پرداخت شود، مهریه برعهده زوج است و اگر زوج توانایی پرداخت آن را نداشته باشد، باید مهریه را تقسیط کرد، اما این موضوع به معنای ساقط شدن دِین از او نیست. از سوی دیگر هم اگر افرادی برای فرار از پرداخت دِین اموال خود را به نام کس دیگری کنند، این خود مجددا یک جرم دیگری است که نباید با آن مماشات کرد.وقتی یک زن برای مهریه یا نفقه خود به عدلیه و دستگاه قضایی پناه می‌آورد، قاضی باید به اطلاعات و حساب‌های طرف مقابل دسترسی داشته باشد تا اگر ظلمی‌به او روا شده، بتواند از این ظلم جلوگیری کند. مهریه دِینی است که باید پرداخت شود و کسی نگفته این دِین نباید پرداخته شود، تأکید کرد: ما گفته‌ایم اگر احراز شود که زوج توانایی پرداخت مهریه را ندارد، راهکار پرداخت مهریه توسط او «زندان رفتن» نیست. نباید اجازه داد که طلاق توافقی به سهولت انجام شود، طلاق توافقی عموما مربوط به ماه‌های اول زندگی است و ما در اینجا باید ارزیابی کنیم که آیا این طلاق درست است یا درست نیست. نقش حکمیت، مشاوره و ریش‌سفیدی در موضوع طلاق‌های توافقی بسیار موثر است. دعاوی حوزه خانواده، وکلای خاصی را می‌طلبد. درست است که وکلا از موضوعات حقوقی مطلع هستند، اما این کافی نیست و وکلای مربوط به دعاوی خانواده باید با مسائل این حوزه آشنا باشند. مشاهده می‌شود که برخی دفاتر مشاوره در همان مرحله اول مراجعه خانواده، به جای آن که طرفین را به سازش دعوت کنند آن‌ها را به جدایی توصیه می‌کنند. این کار نه شرعی، نه حقوقی و نه متناسب با سیاست‌های نظام است. هر کس که مشاور روانشناسی بود لزوما نمی‌تواند مشکلات خانواده‌ها را حل کند.

+++++++

سعید نمکی وزیر بهداشت :

خیلی‌ها می‌گفتند که کروناویروس‌ها بعد از مدتی به سمت خاموشی می‌رود در حالیکه این اتفاق نیفتاد و کرونا قدرتمند تر می‌شود در حالیکه سارس و مرس که اجداد این ویروس بودند بعد از 3 تا 4 ماه به سمت خاموشی رفتند. روز اول به همکارانم گفتم که ویروس کرونا دو مسیر را طی می‌کند یا به سمت آرامش می‌رود که خیلی با ارزش است و یا به سمت چموشی و سرکشی می‌رود که خیلی خطرناک است و پیش بینی من از ویروس این بود که به دلیل ساختاری که از آن می‌بینیم، به سمت خاموشی نخواهد رفت. یکی از معضلاتی که در کشور پیدا کرده‌ایم میزان درگیری بسیاری بالا در میان مسئولان کشور است. الان در وزارتخانه معاون وزیر نداریم که مبتلا نشده باشند. می‌روند در کمیسیون‌ها مجلس دور هم می‌نشینند و گرفتار می‌شوند. تعداد قابل توجهی از نماینده‌های مجلس گرفتار شده‌اند، رئیس محترم مجلس گرفتار شده است. در بقیه دستگاه‌های اجرایی هم درصد آلودگی بسیار بالا است. این واقعا نگران کننده است که تا این حد افراد فعال در بدنه اجرایی و قانونگذاری کشور مبتلا شوند. هفته گذشته در جلسه‌ای در مجلس دعوت بودم پس از جلسه تا برگشتم تمام زندگی‌ام را ضد عفونی کردم و همواره مضطرب بودم که گرفتار نشوم. نمایندگان مرتب می‌آیند و توی هم صحبت می‌کنند و فرد را گرفتار می‌کنند.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

تحرکات ضد نظام و مشکوک

هشدار ظریف به حضور تروریست‌ها در نزدیکی مرزهای ایران


محمدجواد ظریف، وزیرامور خارجه ایران درباره حضور گروه‌های تروریستی در کنار مرزهای ایران در قره باغ هشدار داد و گفت: «درباره نیروهای تروریستی تقریبا مطمئنیم که آنان در میانه درگیری‌ها حاضر بودند و ما حتی تأکید کردیم که این اقدام به صلاح هیچ کس نیست.»
در این رابطه افزود:«در مذاکرات اخیر و حتی قبل از آن به اطلاع مقامات آذربایجان و ارمنستان و نیز روسیه و ترکیه رساندیم که جمهوری اسلامی‌ایران چنین چیزی را تحمل نخواهد کرد.»
به گفته وزیر خارجه ایران اکنون این تروریست‌ها در حاشیه مرزهای ایران حضور ندارند، اما احتمال این که با فاصله از حاشیه مرزهای آن حضور داشته باشند، کماکان بالاست و این نگرانی به طور جدی به طرفین اعلام مناقشه اعلام شده است.

+++++++

اظهارات مداخله جویانه وزیر خارجه انگلیس

وزیر امور خارجه انگلیس بازگردانده شدن احتمالی نازنین زاغری به زندان را موجب تغییر در روابط ایران و انگلیس دانست. دومینیک راب درباره نازنین زاغری شهروند دوتابعیتی انگلیسی-ایرانی که در ایران زندانی است، گفت که اگر او پس از جلسه استماع دادگاهی که روز دوشنبه برگزار خواهد شد دوباره به زندان بازگردانده شود، روابط انگلیس و ایران تغییر بنیادینی کرده و با عملکرد تهران «خراب می‌شود». زاغری که اکنون در حبس خانگی به سر می‌برد، در سال ۲۰۱۶ در ایران به اتهام جاسوسی بازداشت شده و به زندان رفت. راب بازداشت نازنین و دیگر دوتابعیتی‌ها در ایران را بی‌دلیل خواند. وزیر خارجه انگلیس ادامه داد: ما به وضوح گفته‌ایم که می‌خواهیم روابط ایران و انگلیس را بر مبنای بهتری قرار دهیم. اگر نازنین به زندان بازگردد این موضوع مذاکرات ما و پایه و اساس این مذاکرات را در موقعیتی کاملاً جدید قرار می‌دهد. این کاملاً غیرقابل قبول، بی‌دلیل و غیرقابل توجیه است. راب در آخر گفت که به تهران هشدار داده شده است که هیچ اقدامی‌برای آغاز روندی جدید علیه زاغری نباید اتفاق بیفتد.

+++++++

«بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه با یکدیگر دیدار کردند و گانتز بعد از این دیدار گفت: اسرائیل اکنون همه امکانات مورد نیاز را برای رویارویی با چالش‌های در حال تغییر در منطقه دارد».
به نوشته روزنامه اسرائیلی معاریو، مذاکره گانتز و اسپر، درباره «حفظ امنیت و ثبات منطقه‌ای و مقابله» با ایران بود. ملاقات روز پنجشنبه گانتز و اسپر سومین دیدار و گفت‌وگوی آنها با یکدیگر در کمتر از یک ماه بوده است.
در دیدار با مقامات صهیونیست درباره موضوع حفظ برتری نظامی‌رژیم اشغالگر قدس در منطقه به ویژه در پی توافقات ننگین سازش میان این رژیم و سه کشور عربی امارات، بحرین و سودان بحث و تبادل نظر شد.
اسپر در سفر به سرزمین‌های اشغالی، علاوه بر بنی گانتز با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز دیدار کرد؛ دیداری که در فاصله چند روز مانده تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انجام شد.
وزیر دفاع آمریکا در این سفر همچنین با «آوی کوخاوی» رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی نیز دیدار کرده که کوخاوی طی آن خواسته‌های نظامی‌اشغالگران را مطرح کرده است.

+++++++

اهمیت یک اقدام اطلاعاتی

در سال‌های اخیر اقدامات اطلاعاتی ایران برای مقابله با گروه‌های تروریستی و برانداز باعث شگفتی رسانه‌ها، کارشناسان سیاسی و سازمان‌های جاسوسی غرب شده است. در روزهای گذشته یک بمب خبری دیگر در رسانه‌ها منتشر شد که «حبیب اسیود» سرکرده تروریستی و تجزیه‌طلب «حركه النضال العربی لتحرير الاحواز» در ترکیه بازداشت و به تهران منتقل شده است.

گزاره‌های خبری: رسانه‌های جهان همچنان در شوک نحوه ناپدید شدن این سرکرده گروهک تروریستی الاحواز هستند؛ 1- همسر حبیب کعبی معروف به حبیب اسیود، به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که او «از ۱۵ اکتبر در استانبول ناپدید شده است». خانم‌هاشمی‌می‌گوید از طریق پلیس ترکیه مطلع شده که آقای اسیود ۹ اکتبر وارد فرودگاه استانبول شده و قرار بوده ۱۵ همان ماه ترکیه را به مقصد سوئد ترک کند، اما این اتفاق نیفتاده و او از آن تاریخ ناپدید شده است. 2- شبکه العربیه نیز می‌گوید «جنبش مبارزه عربی آزادی‌بخش الأحواز» روز جمعه ۹ آبان اعلام کرده است که جمهوری اسلامی‌ایران حبیب فرج‌الله چعب معروف به «حبیب أسیود» رهبر پیشین این گروه را در ترکیه ربوده است. این گروه ایران را متهم کرده است که با «همکاری یک کشور ثالث حبیب اسیود را به ترکیه کشانده و از آنجا ربوده است». 3- رادیو فردا وابسته به سازمان سیا نیز به موفقیت‌های اطلاعاتی ایران اشاره کرده و گفته است: «طی سال‌های اخیر شماری از مخالفان حکومت جمهوری اسلامی‌در کشورهای همسایه دستگیر و به داخل ایران منتقل شده‌اند». در همین زمینه خانواده جمشید شارمهد، مسئول گروه «تندر»، در مردادماه سال جاری اعلام کردند که آقای شارمهد هنگامی‌که در دوبی اقامت داشت از سوی مأموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی‌ربوده شد. روح‌الله زم، مدیر آمدنیوز نیز که در فرانسه زندگی می‌کرد، مهرماه پارسال در سفری به عراق، بازداشت و به ایران تحویل داده شد.

گزاره تحلیلی: قدرت اطلاعاتی ایران و نحوه انتقال معاندین به داخل ایران پس از بازداشت زم، به‌عنوان یک سرّ اطلاعاتی همچنان زبانزد رسانه‌های جهان است. آن‌ها هنوز نمی‌دانند که این افراد پرادعا که در حفاظت کامل مراکز امنیتی غرب بوده‌اند، چگونه در تور امنیتی ایران گرفتار شده‌اند. این آخرین مورد از انتقال این عناصر تروریستی به کشور نیست و در آینده همچنان شاهد گرفتار شدن چهره‌های دیگری از دشمنان به تور افتاده ملت ایران خواهیم بود. ان‌شاءالله (نویسنده: فرهاد مهدوی)

++++++

خبرها و گزارش‌ها حاکی از آن است که حبیب اسیود، ⁩سرکرده تروریستی و تجزیه‌طلب «حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز» در ترکیه بازداشت و به تهران منتقل شده است.
کانال خبری صداوسیما در تلگرام، از دستگیری سرکرده الاحوازیه خبر داد. این کانال نوشت: «تروریست الاحوازی بازداشت شده کیست؟
این تصویر حبیب کعبی معروف به حبیب اسیود از عناصر سرکرده گروهک تروریستی حرکت الانفصال (جدایی طلبان اهواز) است که در ترکیه بازداشت و به تهران منتقل شده است.
حبیب کعبی معروف به حبیب اسیود، سرکرده گروه تروریستی و تجزیه طلب «حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز» است که در اقدامات تروریستی اوایل دهه هشتاد و همچنین در روز ۳۱ شهریور ماه، در جریان رژه نیرو‌های مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز، پس از سی دقیقه از شروع مراسم، چهارتروریست مسلح از پارک پشت جایگاه، مردم و نیرو‌های در حال رژه را به رگبار بستند که متاسفانه چند تن از هموطنان، از جمله چند تن از نیرو‌های ارتش و سپاه به شهادت رسیده و تعدادی دیگر نیز مجروح شدند.
از شب گذشته (جمعه) گزارش‌های تایید نشده از بازداشت حبیب کعبی، مشهور به حبیب اسیود از رهبران تجزیه طلب خوزستان و از طراحان حمله به رژه اهواز در ترکیه و انتقال او به ایران خبر داده بودند.
روز جمعه، سی ام اکتبر نیز وبسایت گروه تروریستی «جنبش آزادیبخش احواز» با انتشار بیانیه‌ای که به طور ویدیویی هم خوانده شده، بازداشت حبیب اسیود را تایید کرده و از او به عنوان رهبر سابق این گروه نام برده است.
هنوز مقامات کشورمان به گزارش‌ها در خصوص «ربوده شدن» حبیب اسیود واکنش نشان نداده‌اند.
لازم به ذکر است، چندی پیش دانمارک هم چند عضو این گروه را به اتهام فعالیت‌های تروریستی بازداشت کرد.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

پایگاه بصیرت

توضیحات پلیس درباره «شکلات‌های مواددار»

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از کشف شکلات‌هایی با جاسازی روانگردان‌های بسیار مخرب با «تی، اچ، سی» بالا خبر داد و گفت: در این رابطه 3 نفر شناسایی و دستگیر شده‌اند. تقویت، توسعه، تجهیز و استفاده فراگیر از امکانات اطلاعاتی – انتظامی‌برای شناسایی، تعقیب و انهدام شبکه‌ها و مقابله با عوامل اصلی داخلی و بین المللی مرتبط با مواد مخدر و روانگردان و پیش سازها جدی ترین راهبرد این پلیس است. این مقام ارشد انتظامی‌ضمن تشریح دستاوردهای پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، نتایج طرح مقابله با خرید و فروش مواد مخدر در فضای مجازی، از کشف شکلات‌هایی با جاسازی روانگردان‌های بسیار مخرب با تی، اچ، سی بالا خبر داد و گفت: در این رابطه 3 نفر شناسایی و دستگیر شده اند که با استفاده از بسترهای مجازی به عرضه این روانگردان‌ها در پوشش شکلات می‌پرداختند.

وی اضافه کرد: از همین جا به مردم و خانواده‌های عزیز هشدار می‌دهم که مراقب فرزندان عزیز خود باشند؛ چرا که برخی افراد با چنین اقداماتی در تلاشند به عرضه مواد مخدر یا روانگردان در فضای مجازی، با بهره گیری از شگردهای پوششی چون شکلات یا سایر اقلام بپردازند.

++++++

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایلنا، سردار محمد درباره اخباری مبنی بر حضور وی در انتخابات ۱۴۰۰ یا شهرداری تهران در دوره بعد گفت: ما اهل کار هستیم و کارگریم. قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا آن قدر ماموریت‌های مهم در زمینه اقتصاد مقاومتی در کشور دارد که تمام فکر خود را در تحقق منویات مقام معظم رهبری در این زمینه متمرکز کرده‌ایم. ما تمام تلاش خود را برای تحقق منویات رهبری و دستورات ایشان می‌کنیم.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا در پاسخ به این سوال که اگر از شما خواسته شود در انتخابات شرکت کنید، چه تصمیمی‌خواهید گرفت، اظهار داشت: بستگی به شرایط دارد. باید توجه کنیم که شرایط این دوره از انتخابات پیچیده است باید جلوتر برویم و ببینیم چه اتفاقاتی در انتظار ما است. فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا با بیان اینکه اصلا نیازی به پول خارجی نداریم، گفت: آنقدر پول در کشور داریم که نیازی به پول خارجی نباشد اما نقدینگی سرگردان است و در بازار ارز و خودرو و بازارهای کاذب و سفته بازی میچرخد.

وی با تاکید بر اینکه مردم متاسفانه اعتمادی به بخش تولید ندارند، گفت: سیاست‌ها و مقررات بخش تولید را مختل کرده است. سفته بازان در کشورمان هیچ وقت دغدغه ندارند و این تولیدکنندگان هستند که همیشه در هر شرایطی دغدغه دارند.

++++++

لاریجانی برنامه‌ای برای 1400 ندارد مگر بزرگان بخواهند

منصور حقیقت‌پور، مشاور علی لاریجانی با اشاره به برخی از زمزمه‌ها مبنی بر حمایت حزب کارگزاران سازندگی از علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: آنگونه که بنده اطلاع دارم هنوز آقای لاریجانی برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی نکردند و ایشان هیچ برنامه‌ای فعلاً ندارد. به‌گزارش سایت مدارا، وی در خصوص برخی اخبار مبنی بر تشکیل ستاد‌های انتخاباتی لاریجانی در استان‌ها با حضور نمایندگان ادوارگفت: بنده در جریان این موضوع نیستم و فکر نمی‌کنم این اتفاق صورت گرفته باشد چرا که اگر چنین کاری انجام شده باشد آقای لاریجانی حتماً ما را در جریان قرار می‌داد. حقیقت‌پور گفت: معتقدم که آقای لاریجانی به درد شرایط کنونی کشور و نظام ما می‌خورد اما اینکه شرایط سیاسی کشور هم برای آقای لاریجانی آماده است؟! ما چنین پالسی هنوز نگرفته‌ایم. مگر شرایط به‌گونه‌ای باشد که علما و بزرگان ورود کنند و از ایشان خواهش کنند که به صحنه انتخابات بیاید.

++++++

نامزد کارگزارانی‌ها در 1400

روزنامه اعتماد با اشاره به سیاست انتخاباتی حزب کارگزاران نوشت: «علی لاریجانی می‌تواند از گزینه‌های قابل‌تأمل کارگزارانی‌ها باشد. عباس آخوندی از مدیران لیبرال دولت روحانی نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای کارگزارانی‌ها باشد. علی مطهری نیز از دیگر چهره‌های سیاسی است که می‌توان آن را در فهرست کارگزاران قرار داد. علاوه بر این گزینه‌ها شنیده می‌شود که نام سردار حسین دهقان نیز در میان گزینه‌های آن‌ها دیده می‌شود».

++++++

نخست وزیر پاکستان توضیحاتی در مورد تلاش برای میاجی گری میان ایران و عربستان داد. به گزارش اشپیگل، عمران خان نخست وزیر پاکستان در مورد میانجی‌گری میان ایران و عربستان گفت: از روزی که وارد قدرت شدم، پیشنهاد و طرح میانجی‌گری در مورد یمن را دادم. ابتدا با ایران و بعد با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی صحبت کردم. اما حقیقت این است که نمی‌توانیم کسی را مجبور به مذاکره صلح‌آمیز کنیم. وقتی اشتیاق و تمایلی به آن وجود ندارد.عمران خان در مورد احتمال جنگ میان ایران و عربستان گفت: جنگ فاجعه خواهد بود. برای تمام کشورهای دنیا به ویژه کشورهای ضعیف نابودکننده و فاجعه‌آمیز است و قیمت نفت به طرز چشم‌گیری بالا خواهد رفت.

++++++

عدم دخالت در انتخابات 1400

نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعلام کرد که این تشکل اصولگرا بنا ندارد تا در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده دخالت کند. به گزارش خبرآنلاین، آیت‌الله مرتضی مقتدایی درارتباط با نقش «جامعتین» در هدایت اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری آتی تأکید کرد که تصمیم تشکل سیاسی متبوعش بر عدم دخالت در انتخابات سال ۱۴۰۰ قطعی است و در موضوع معرفی کاندیدا، نقشی نخواهد داشت. او در عین حال تأکید کرد که جامعه مدرسین تمام تلاش خود را برای تشویق مردم در زمینه مشارکت در امر انتخابات به کار خواهد بست.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

حوادث جهان

+++++معلم بازنشسته که در اقدامی‌جنون آمیز پسر معتادش را به قتل رسانده بود با رضایت همسرش از قصاص نجات یافت. در ادامه رسیدگی به این پرونده مادر مقتول به عنوان ولی‌دم به دادسرا احضار شد و گفت: من پسرم را خیلی دوست داشتم اما هیچ راهی برای اینکه بتوانیم زندگی خوبی داشته باشیم برایمان نگذاشته بود. من و شوهرم بارها او را به مرکز ترک اعتیاد برده بودیم. مدت‌ها هزینه روانشناس دادیم تا مواد را ترک کند. ریشه این درگیری و پرخاشگری را نمی‌دانستیم چیست و چرا این‌کار را می‌کند اما زندگی ما را سیاه کرده بود. ما خانواده آرامی‌بودیم، من اطمینان دارم که شوهرم در آن لحظه چاره‌ای نداشته است. به همین خاطر از همسرم شکایتی ندارم و بدون قید و شرط گذشت می‌کنم. پس از اظهارات متهم، کیفرخواست علیه او صادر شد و با توجه به اینکه تنها ولی‌دم یعنی مادر مقتول اعلام گذشت بی قید و شرط کرده بود پرونده متهم برای رسیدگی به لحاظ جنبه عمومی‌جرم به شعبه 10 دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

دنیای سلامت

رابطه‌ی کمبود وییتامین دی با کرونا

مطالعات نشان داده اند که داشتن ویتامین Dکافی در بدن، سبب شده که تا ۵۱.۵ درصد خطر مرگ و میر ناشی از این بیماری برای مبتلایان کاهش یافته باشد و برای بهبودی به بیمارانی که به نوع شدید این ویروس مبتلا شده اند، کمک کند؛ هرچند که برای اثبات این مسئله آزمایش‌های بیشتری مورد نیاز است.

در این تحقیق میزان ویتامین D در مردان کمتر از زنان بود و علاوه بر این در افرادی که کمبود ویتامین D داشتند، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی عروقی بیشتر بود.

دکتر‌هانس کنراد بیالسکی، استاد دانشگاه هوهنهایم که ارتباط ویتامین D و کووید۱۹ را بررسی کرده، می‌گوید: بیماری‌هایی مانند فشار خون، دیابت و چاقی با کمبود ویتامین D در ارتباط است. همچنین به نظر می‌رسد بیمارانی که ویتامین D کافی ندارند، به نوع شدیدتری از کووید۱۹ مبتلا شوند اما ما هنوز چگونگی ارتباط بین این دو را پیدا نکرده ایم.

با این وجود، علاوه بر ارتباط بین سطح ویتامین D و خطر ابتلا به کووید۱۹ محققان در حال تلاش برای درمان این بیماری به کمک ویتامین D هستند.

محققان معتقدند: درمان با ویتامین D باید در بیماران کرونایی با مقادیر پایین ویتامین D انجام شود، زیرا این روش ممکن است اثرات مفیدی در سیستم اسکلتی عضلانی و سیستم ایمنی بدن داشته باشد.

آنها توصیه می‌کنند که مصرف ویتامین D برای نوزادان باید به طور روزانه بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ IU، کودکان ۶۰۰-۱۰۰۰ IU روزانه و بزرگسالان ۶۰۰-۲۰۰۰ IU باشد و این مقدار بستگی به سطح فعلی این ویتامین در بدن افراد دارد. همچنین بزرگسالانی که دچار اضافه وزن هستند، ممکن است به میزانی ۲ تا ۳ برابر بیشتر به این ویتامین نیاز داشته باشند.

نتیجه چندین تحقیق نشان داده است که کمبود ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله آنفلوانزا و ویروس کرونا ارتباط دارد.

پزشکانی که این تحقیق را انجام داده اند با اشاره به اینکه هنوز مشخص نیست که ویتامین دی در بدن نقش پیشگیرانه‌ای در برابر این بیماری دارد یا نه، می‌گویند: کمبود شدید این ویتامین در بدن پیامدهای منفی زیادی را در پی دارد که می‌تواند روی ابتلا به کووید ۱۹ هم تاثیر گذار باشد اما ما هنوز نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم که ویتامین دی می‌تواند از عفونت شدید جلوگیری کند.

++++++++

پژوهشگران دریافتند کروناویروس جدید به غشاهای سلول‌های قرمز خون که وظیفه انتقال اکسیژن را به عهده دارند، آسیب می‌زند. به نقل از رویترز به گفته این پژوهشگران این آسیب به سلول‌های قرمز خون در ایجاد افت غلظت اکسیژن خون که علامتی شایع در کووید-۱۹ است، دخالت دارد.

دانشمندان دانشگاه کلرادو در دنور آمریکا در بررسی نمونه‌های خون به دست آمده از بیماران کووید-۱۹ و افراد سالم دریافتند که ظاهرا ویروس به توانایی سلول‌های قرمز در جذب اکسیژن و انتقال آن به سراسر بدن تاثیری نگذاشته است.

اما غشاهای سلول‌های قرمز خون بیماران کووید-۱۹ «آسیب‌هایی واضحی» داشتند، به خصوص آسیب به یک پروتئین غشایی که مسئول کمک به بقای سلول پس از صدمات است. سلول‌های قرمز بیماران ممکن است آسیب‌پذیری بیشتری در برابر عوامل صدمه‌زننده‌ای پیدا کنند.

سلول‌های قرمز خون ۱۲۰ روز در رگ‌ها گردش می‌کنند و سپس بدن آنها را با سلول‌های جدید جایگزین می‌کند. سلول‌های قرمز خون بدون هسته هستند و نمی‌تواند اجزای آسیب‌دیده‌شان را بازسازی کنند.

به گفته این پژوهشگران، این یافته ممکن است تا حدی توضیح دهد چرا علائم برخی از بیماران کووید-۱۹ پس منفی شدن آزمایش برای ماه‌ها به طول می‌انجامد.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

معارف دینی

ابوهاشم جعفری که گرفتار زندگی سختی شده بود به قصد شکایت نزد امام ‌هادی(ع) آمد.
حضرت که متوجه دلیل حضور او شدند، فرمودند:‌‌‌ای اباهاشم! برای شکر کدام یک از نعمت‌های خدادادی به اینجا آمده‌ای؟! برای شکر نعمت ایمان؟ یا برای نعمت سلامتی؟! یا برای نعمت قناعت که تو را از اسراف و زیاده‌روی پرهیز داده؟! سپس امام‌هادی(ع) قبل از اینکه فرصت دهند تا ابوهاشم، تقاضای کمک از ایشان کند، اموالی را به او هدیه دادند. (1)
____________
1- من لایحضره الفقیه، ج 4، ص 401

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

عجیب ولی واقعی

مرغ عجیبی که به جای دانه، پیچ آهنی می‌خورد!

انتشار ویدئویی از یک مرغ چینی که به خوردن پیچ‌های آهنی علاقه دارد خبرساز شده است. عادت عجیب این مرغ نخستین بار توسط «سونگ ژندِئو»، صاحبش که یک تعمیرگاه الکتریکی در استان «هیلونگ جیانگ» دارد کشف شد.

این پرنده با وجود عادت عجیبش در خوردن پیچ‌های آهنی، اما صاحبش وضعیت سلامتی آن را خوب توصیف می‌کند. سونگ می‌گوید این مرغ با وجود آنکه از غذا‌های معمول و سالم نمی‌خورد، اما از مرغان دیگر سنگین‌تر است. در کلیپی که توسط سونگ تهیه و در فضای مجازی منتشر شده است این مرغ را در حال خوردن پیچ‌های آهنی نشان می‌دهد. در این ویدئو این پرنده به سرعت پیچ‌های آهنی‌ای را که در مقابلش ریخته شده می‌خورد.

آقای سونگ که در شهر «هیلون» واقع در استان شمالی هیلونگ جیانگ زندگی می‌کند در ماه جولای این مرغ را خریداری و آن را در حیاط جلوی مغازه اش نگهداری می‌کند. هنگامی‌که او یک روز مشغول کار بود با دیدن صحنه خوردن پیچ‌های آهنی توسط این مرغ شوکه شد. او در ین باره گفت: «من همیشه به مشتریانم می‌گویم این مرغ فردا خواهد مرد، چون این مرغ هرگز آن‌ها را دفع نمی‌کند، اما هرگز چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.»

سونگ به خبرنگاران گفت: «این مرغ به خوردن پیچ‌های آهنی بدون آنکه آن‌ها را دفع کند علاقمند است. این پیچ‌ها احتمالا به خاطر آنکه در بدن این پرنده نوعی اسید وجود دارد تجزیه می‌شوند.»

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

افلاکیان خاکی

++++ گونی بزرگی رو گذاشته بود روی دوشش و تو سنگر‌ها جیره پخش میکرد!

بچه‌ها باهاش شوخی میکردن.

-اخوی دیر اومدی!

-برادر میخوای بکشیمون از گشنگی?

-عزیز جان! حالا دیگه اول میری سنگر فرماندهی برا خودشیرینی دیگه..

گونی بزرگ بود و سر اون بنده خداپایین.

کارش که تموم شد.

گونی روگذاشت زمین .. همه شناختنش!

#محمود_کاوه

فرمانده لشکر...

++++ 💠مادرم بهش گفت:

این دختر صبح‌ها که از خواب بلند میشه

در فاصله‌‌‌ای که دستش را شسته و مسواک می‌زنه

یه نفر تختش رو مرتب می‌کنه

لیوان شیر رو جلوی در اتاقش میاره

و براش قهوه آماده می‌کنه

شما می‌تونید چنین کاری کنید؟

🌷مصطفی که خیلی آروم نشسته بود و به حرفای مادرم گوش می‌داد ، گفت:

من نمی‌توانم برای دخترتان مستخدم بگیرم

🔅ولی قول می‌دهم تا زنده ام ، وقتی بیدار شد

تختش را مرتب کنم

و لیوان شیر و قهوه را برایش آماده کنم

تا وقتی شهید شد این کار رو می‌کرد

خودش قهوه نمی‌خورد.

✨اما چون می‌دانست ما لبنانی‌ها به قهوه خوردن عادت داریم ، درست می‌کرد

🔅وقتی هم منعش می‌کردم ، می‌گفت:

" من به مادرتان قول دادم تا زنده ام این کار رو برای شما انجام بدهم"

📒کتاب نیمه پنهان ماه(به روایت همسر شهید مصطفی چمران)

++++

🌷حاج حسین [خرازی فرمانده لشکر ١٤ امام حسین (ع)] که با سر و روی خاکی از خط برگشته بوده، می‌خواست برای شرکت در جلسه به قرارگاه برود، ناچار بود سر و صورت را صفایی بدهد. آن زمان ما در فاو خط پدافندی محکمی‌در جاده ام القصر داشتیم. آن روز حمام خراب شده بود و بچه‌ها برای استحمام به نهرهای کنار اروند می‌رفتند.

🌷حاج حسین به راننده تانکر آب گفت: برادر، می‌شود لوله آب را روی سر من بگیری تا سرم را بشویم. راننده که حسین را نشناخته بود، گفت: مگر خون تو از بقیه رنگین تر است؟! برو در نهر شنا کن. حاجی گفت: من به آن آب حساسیت دارم. و بالاخره با اصرار، راننده شلنگ را روی سر حاجی گرفت.

🌷موقع شستن سر به خاطر اینکه حاجی یک دست داشت، مقداری در شستن شامپوها معطل شد و راننده هم برای اینکه کار زودتر تمام شود، مقداری آب داخل یقه حسین ریخت و شروع کرد به نق زدن که: تو که یک دست داری، چرا به جبهه آمده‌‌‌ای تو که حتی نمی‌توانی کارهای خودت را هم انجام بدهی؟ و حاج حسین همچنان ساکت بود... راننده هنوز نمی‌دانست با چه کسی طرف بوده است....

🌹خاطره اى به ياد فرمانده، جانباز شهيد حـاج حسين خرازى

اخبار  کوتاه آغاجاری  15-8-99
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 0

آرشیو
آمار سایت
 • کل مطالب :
 • کل نظرات :
 • افراد آنلاین :
 • تعداد اعضا :
 • بازدید امروز :
 • بازدید کننده امروز :
 • باردید دیروز :
 • بازدید کننده دیروز :
 • گوگل امروز :
 • گوگل دیروز :
 • بازدید هفته :
 • بازدید ماه :
 • بازدید سال :
 • بازدید کلی :